середа, 21 грудня 2016 р.

Музика розповідає про сонечко

Тема: Музика розповідає про сонечко
Навчальна тема:
·        працювати над виробленням вокально-хорових навичок;
·        ознайомити з новою піснею «Вийди, вийди сонечко»;
·        узагальнити знання учнів.
Розвиваюча мета:
·        розвивати навички активного сприймання музичного твору;
·        розвивати музичний світогляд учнів.
Виховна мета:
·        формувати художній смак, музичні інтереси дітей;
·        виховувати почуття до природи, любов до музик;
·        виховувати повагу до народних традицій.
Музичний матеріал: запис співу пташок; запис веснянки «Прийди весно красна»,  В.Барвінський «Сонечко», пісня «Щебетала пташечка»; пісня «Вийди, вийди сонечко».
Обладнання: музичний інструмент (піаніно); ноутбук, мультимедійна дошка; дитячі малюнки про природу.
Хід уроку
      I.            Організаційний момент
Діти заходять під музику в клас.
Музичне вітання.
У ясний весняний день
Кличе дзвоник день-дзе-лень.
І вітає сонце нас,
Ми прийшли в музичний клас.
   II.            Оголошення теми уроку, мотивація навчальної діяльності учнів
Все від нього навкруги
Набираються снаги.
Тільки ранок настає
Виглядає у віконце,


Всім воно життя дає
Променисте …(сонце)
-           Діти, подивіться будь ласка у віконечко, що ви там бачите? (увага на зміни природи). А якої ж пори року усі ці прикмети (відповідь дітей озвучуються на фоні веснянки «Прийди весно красна»). Але сама велика радість – це тепло, сонячні дні. Як тільки сонечко сходить, все на землі веселішає. Квіти розкривають свої голівки, повертають їх до сонечка. Птахи голосніше починають співати. Плоди наливаються, діти радіють, граються. Сонечко ми всі дуже любимо, бо воно є джерелом світла і тепла, без якого не було б життя на землі.
-           І сьогодні у нас на уроці буде також тепло і привітно, бо наша музика буде розповідати про сонечко, про весну.
-           Діти, а скажіть хто звернув увагу на пісню, яка звучала? А як вона називається? А хто скаже що таке веснянки?
-           Це пісні, які співають на весні. Їх ще називають гаївками, гагілками, ягілками. Це пісні молодості і краси, жива народна традиція. Це пісні, з якими люди зустрічали весну.
-           Отже, сьогодні ми з вами спробуємо зустріти весну теплу і сонячну так, як  зустрічали її наші далекі предки – давні українці.
 III.            Вивчення нового матеріалу
3.1                Вступна бесіда
Як нетерпляче ми чекаємо, коли весна прожене холод, устелить землю травичкою та квіточками, а пташки наповнять гаї та діброви своїм голосним щебетанням. Уявімо музику, яка розповідає про весну. Якою вона має бути?
Справжніми провісниками весни завжди були пташки. Давайте пригадаємо пісню, яку ми розпочали вивчати на тому уроці.
Українська народна пісня «Щебетала пташечка».
3.2   Вокально – хорова робота. Музична грамота.
Розспівка:  музична грамота (напрямки руху мелодії, довгі та короткі звуки). Співацька постава (хто найкрасивіший у класі?)
-   послухайте тему;
-   послухайте перший звук і про себе його заспівайте;
-   виконайте перший звук і послухайте, чи збігається голос із ним.
-   виконайте по співку (артикуляція звуку «о» і низько опускати підборіддя (рука під ним), чітка дикція).
Музична грамота
Напрям руху мелодії (вчитель пояснює за плакатами).
Тривалість музичних звуків
Ритмічний малюнок.
Виконання пісні
«Щебетала пташечка» під супровід інструмента. Спів пісні під караоке з рухами.
4. Демонстрація пісні «Вийди, вийди сонечко».
Після зимового холоду ми чекали тепла, радісного шуму весняної води, буйного пташиного гомону і ніжної першої травички. Ми чекаємо теплого весняного сонця! На весні сонечко підіймається все вище і з кожним днем все більше зігріває землю. Природа оживає. Люди обожнювали сонце, присвячували йому пісні, казки та легенди.
Ми також попросимо сонечко вийти і зігріти землю. Для цього уважно українську народну пісню «Вийди, вийди сонечко», а потім розпочнемо  розучувати.
5. Розучування пісні «Вийди, вийди сонечко».
1. Вийди, вийди сонечко,
На дідове полечко,
На бабине зіллячко,
На наше подвір’ячко.
2. На бабине зіллячко,
На наш подвір’ячко,
На весняні квіточки,
На маленькі квіточки.
Робота над I куплетом:
-         Виконався постава (хто найкрасивіший: спина рівна, плечі розправлені, голова пряма);
-         Виконання  I куплету;
-         Послухати тему;
-         Перший звук послухати і заспівати про себе;
-         Заспівати тихо перший звук і послухати чи збігається голос з оригіналом
(Завдання фразування (музичний олівець), (спроба без мелодії)).
-         Дихання;
-         Артикуляція (звук «о»);
-         Дикція;
-         Окрема робота над фразами;
-         Робота над кульмінацією, паузою у музиці («Послухайте, музика вам відповідає»);
-         Виконання під аккомпонемент, з урахуванням усіх зауважень.
Робота над I I куплетом:
-         Зверніть увагу на дикцію;
-         Художні виконання I і I I куплетів з рухами.
6. Музична фізкультхвилинка.
-         Діти, ви мабуть, втомилися. Треба відпочити
Діти, встаньте посміхніться
І до сонця потягніться,
Дзигою ви покрутіться,
В різні боки нахиліться.
Сядьте, встаньте, пострибайте,
І на стільчики ви сядьте.
7. Слухання В.Барвінського «Сонечко» (На мультимедійній дошці портрет Василя Барвінського). Композитор написав багато творів для дітей.
 Сонце дає початок життю. Саме до сонця повертається все живе на землі. Здавна до нього зверталися діти своїми примовками та піснями. Прослухайте пісню Василя Барвінського «Сонечко» і поміркуйте, який настрій вона створює.
8. Аналіз прослуханого твору.
- Який настрій створює п’єса?
- Яке сонечко композитор зобразив музикою?
- Діти, а давайте поміркуємо, що подібного у пісні «Вийди, вийди сонечко» та п’єсі Василя Барвінського «Сонечко». Чи видно у природі, що сонечко посміхається? Які ознаки про це кажуть? Чи посміхається сонечко у музиці?
9. Повторне слухання
- Діти, а давайте охарактеризуємо твір за таблицею
Настрої музики:
Веселий
Роздратований
Ніжний
Сумний
Радісний
Сердитий
Добрий
Плаксивий
Святковий
Розлючений
Спокійний
Знесилений
Піднесений
Насуплений
Лагідний
Тихий

10. Робота в парі
- Діти, а тепер поверніться до сусіда і повторіть, чк звати композитора і як називається твір, про що він?
IV. Підсумки уроку
-  Сьогодні на уроці ми вітали справжнього весняного сонечка. А допомогла нам у цьому музика : веснянка «Прийди весно красна», українські народні пісні : «Щебетала пташка», «Вийди, вийди сонечко», а також п’єса Василя Барвінського «Сонечко».
V.Музичне прощання
Вихід із класу під звучання веснянки «Прийди весно красна»


Немає коментарів:

Дописати коментар