середа, 28 грудня 2016 р.

Музика розповідає (урок узагальнення)

Тема: Музика розповідає (урок узагальнення)
Навчальна мета:узагальнити вивчений учнями матеріал; застосувати ступінь засвоєння та розуміння учнями музики як мистецтва, що розповідає про життя людей і навколишній світ; усвідомити особливості емоційного змісту музики.
Розвивальна мета:розвивати творчу уяву, фантазію учнів; виконувати пічні, які вивчили; визначати твори, які слухали.
Виховна мета:виховувати інтерес і любов до музики.
Музичний матеріал: твори та пісні, які вивчались («Зацвіла в долині» А. Філіпенко, «Веселий селянин» Р.Шумана, «Баба Яга» та «Танець феї Драже» П.Чаайковського, «Сонечко» В. Барвінського, «Вийди, вийди сонечко», «Пташка» В.Сокольського) запис із співом птахів, М.Леонтовий «Гра в Зайчика».
Обладнання: музичний інструмент (піаніно), ноутбук, мультимедійна дошка.


Хід уроку
       I.            Організаційний етап
1.1   Вхід до класу під музику П. Чайковськовський «Вальс квітів».
1.2   Музичне вітання
Кличе музика всіх нас
На урок в музичний клас
До, ре, мі, фа, соль, ля, сі,
Привітаємось усі.
2.Моттивація навчальної діяльності, повідомлення теми та мети уроку
- Діти, сьогодні до нас на урок прийдуть люди різних професій. А як ви думаєте чому? (діти міркують)
- Правильно,  тому що кожна людина переймається, нервує, не висипається, турбується, має негативний настрій. І сьогодні на допомогу їм прийде Лікар – музикант, який допоможе зняти стрес нашим гостям музичними композиціями та піснями.
3.Основна частина
3.1 Слухання музики
Літературна композиція «Лікар - Музикант»
Додаток 2
Літературно-музична композиція
 «Лікар-Музикант»
(майже за К. Чуковським)
Обладнання: ноутбук, колонки

Текст читає ведучий, ролі обираються заздалегідь
Добрий лікар музикант
Неабиякий талант
Приїжджайте лікуватись,
І не треба перейматись
Всі недуги і інфаркт
Переможе Музикант!
Ось до нього прийшли педагоги:
«Від робити втомилися ноги,
І болить голова, і турбує спина,
І велика нервова напруга».
Лікар дав їм чудову пораду,
Чим привів педагогів до ладу:
«Ось вам – «Зацвіла в долині»,
Пана Шевчнка
Покохайте мистецтво як друга»
(Звучить пісня «Зацвіла в долині» на словах Т.Г.Шевченка музика А.Філіпенко.)
А пізніше прийшли лікарі:
 «Ми не спим від зорі до зорі,
То ангіна, то грип, то бронхіт,
Ларингит, синусит, стоматит,
То страшнюча біда-пневмонія,
На музику остання надія!»
«Зникнуть напасті всі по порядку,
Адже я пропоную зарядку»
(Звучить п’єса Р.Шумака «Веселий селянин»)
До Музики звернулися таксисти:
«Ми спокійно не можемо сісти,
Руки терпнуть, злипаються віки,
А в очах - перехрестя великі».
Кожен лікар: «Тихенько сидить, терапію чудово прийміть»
(Звучить «Баба Яга»)
Музиканта турбує доярка:
«Кажуть мудрая господарка,
Тільки Мілка моя білобока
Не дає нам надоїв високих,
Я ласкаво корівку просила
І новим батогом погрозила,
А вона пів відра націдила,
Відштовхнула ногою, розлила,,,»
Я надам допомоги їй стрімко,
А «Бабусина казка» буде вам як підтримка.
(Звучить п’єса Р.Верещагіна «Бабусина казка»)
Садівник подзвонив: «мої айстри
Негативний який мають настрій,
І троянди росою не вмились,
Гладіолуси попелом вкрились,
Дощ не хоче іти, мак не хоче цвісти,,,
Тільки музика може нам допомогти!»
«Не турбуйтесь, шановний юннате,
Хай Чайковський вам буде на свято».
  (звучить «Танець феї Драже» П Чайковського)
Столяр Тесляр прислав СМС-ку:
Алергію на цвях і стамеску».
Музикант це питання розглянув:
«Цей діагноз, мій друже, поганий,
Ви негайно беріть відпочинок,
Засинайте і спіть без зупинок».
(Звучить «Сонечко» В.Барвінського)
Музиканта турбують військові:
«Вже не сняться нам сни кольорові,
І все маряться сни комуфляжні,
І піднесені вчинки відважні
Серце в'ється додому, до хати,
Що робити, як жити нам, брате?!»
«Ностальгія - то справа смеркальна,
Терапія моя радикальна».
Диск якийсь він рішуче дістав
І нічого казати не став.
(Звучить пісня «Вийди, вийди, сонечко»)
Прагнуть зустрічі з ним дипломати:
«В нас роботи безмежно багато,
А здоров'я таке неслухняняне,
Ссон тривожний і пам'ять погана.
Від депресії ліків немає,
А вона всі думки забирає,
Хай не мучають більше хвороби,
Допоможуть вам звуки природи.
(Звучить запис із співом птахів)
-         Ну що шановні гості, ви трішечки відпочили, зняли напругу, розслабились. Тоді приєднуйтесь до нашого уроку, та грайте разом з нами.
3.2 Слухайння та гра «Гра в зайчика» в обробці М.Леонтовича
Знову починається весна!...
Знову починаються дива…
То серед двору із-під снігу
Раптово визирне трава,
То раптом лагідні веснянки
Засіють щоки і носи,
Чи розщебечуться –
Ще з ранку! –
Пташки на різні голоси!
А вчора… Вчора… Що й казати
Всі веселилися до сліз
Славко – Дражнило й задирака –
Наталці проліски приніс!...
І  зовсім ще не дивина: так починається весна!
Навесні прокидається природа, цій порі радіють не тільки дорослі  та дітлахи, але й тварини. Композитори зображають це у своїх творах. Пограємось разом під мелодію народної веснянки в обробці відомого українського композитора Миколи Леонтовича.
-         Діти, це український композитор, який написав багато обробок українських народних пісень (портрет на мультимедійній дошці)
3.3 Розповідь про збереження народних пісень.
Веснянки та традиції їх виконання з іграми та танцями збереглися завдяки фольклористам та композиторам. Фольклористи записували та описували у книгах обряди і пісні, композитори прикрашали ці пісні – так народжувалися обробки. Мелодію, яку ми прослухаємо, М. Леонтович створив із малесенької народної веснянки – гри.
3.4 Загадки про птахів
- А тепер позагадуємо загадки (під супровід співу пташків) 
- Привітала нас піснями із весною
          І живе з нами під стріхою одною (ластівка)
- Ось хатина в ній – Співак. Як цю пташку звати (шпак)
- Стрекотуха, білобока, звуть усі її (сорока)
- Не лікар, а дерева лікує, з дерева лунає звук: хто там стукає: тук-тук? (дятел)
- Уночі, гуляє, а в день спочиває, має круглі очі, бачить серед ночі (сова)
- В лісі на гільці, підійшла поближче я і побачила (солов’я)
3.5 Виконання пісні «Щебетала пташечка»
Учитель.   Гарно ви відгадуєте загадки про птахів, а давайте пригадаємо пісню «Щебетала пташечка». (діти співають пісню «Щебетала пташечка»)
3.6 Загадки про небесні тіла
Ви дужу добре знаєте та вмієте відгадувати загадки, а спробуйте ще відгадати. (на фоні казкової музики)
-         Сонця й зір, де хатка-дім,
Місяць теж живе на нім.
У людей завжди потреба
Дотягнутися до (неба)
-         Хоча й не повар, всіх годує;
Птахів, людей, звірят частує.
І навіть має для джмеля
Смаколик матінка (земля)
-         Нічне небо прикрашають,
Мерехтять вони, палають.
Безліч складаємо казок
Про красунь, нічних (зірок)
-         Воду в річках нагріває,
Про матусю-Землю дбає.
Нам всміхається в віконце
Чарівне, гаряче (сонце)
3.7Виконання пісні «Вийди, вийди, сонечко»
Учитель. Дуже гарно ви відгадуєте загадки, а давайте пригадаємо пісеньку про сонечко.
3.8 Музична фізкультхвилинка «Зайчик»
- Діти, мабуть, трішечки втомились, треба вам відпочити. Наші друзі-звірята запрошують на музичну фізкультхвилинку.
Зайчик весело стрибає,
Пташка  горі співає,
Мишка тихенько пробігає,
Лисичка в лісі відпочиває
До барлоги йде ведмідь,
А сова весь день не спить.
3.9 Гра «Листоноша»
Учитель.
-                     А тепер давайте з вами пограємо в ігри.
Ви всі отримаєте листа,
Де зашифровані слова.
Якщо абетку добре знаєш, його ти легко прочитаєш.
(Учням пропонується знайти назви нот, що заховались у словах)
Дорога
Береза
Мішок
Фара
Парасолька
Галявина
                Таксі

  Гра «Композитор»
Простукайте пульс віршика: сильна доля – плескати, слабка – тупати ногою.
Тепер діти, будем грати,
Віршики ритмізувати,
Плескати, стукати,
І ногою тупати
Складіть власну мелодію на запропонованій текст.
Любе сонце в небі сяє,
В хоровод усіх збирає.
Гра «Оркестр»
Як шанувальники музики, об’єднайтеся в оркестр дитячих інструментів і виконайте супровід до цієї поспівки:
Мелодія яскраво сяє,
А супровід допомагає.
Розучування та виконання на бубні та   брязкальцях ритмічного супроводу до поспівки зі співом.
 Виконання раніше вивченої пісні «Зацвіла в долині А. Філіпенка на слова Т.Г. Шевченка»
Творча група «упізнай музичний портрет»
Учитель
-  Сьогодні на уроці ми з вами багато слухали творів, співали пісні, грали в ігри, розгадували загадки. Ми впізнали різні настрої, почули невеличкі музичні історії, побачили картини природи. Мандруючи країною Музики, ми залюбки співали, крокували, слухали її. (На мультимедійній дошці – ілюстрації до музичних творів: В. Барвінський «сонечко»
Д. Кабалевський «Зайчик дратує ведмежатка»; П. Чайковський «Танець феї Драже»; «Баба Яна»; Г. Шуман «Веселий селянин»; В. Сокальський «Пташка». Завдання: обрати малюнок -  ілюстрацію до твору, що звучить, та пригадати його назву).
Відкрийте нам один секрет:
Так чий музичний цей портрет?
Якщо хтось зміг його впізнати –
Попросимо нам показати.

4.  Підбиття підсумків уроку.
Учитель .
-  Сьогодні на уроці ви побували у ролі композиторів, виконавців і слухачів. Об’єднала всіх нас у цьому музика.
Виходять гості уроку (педагоги, лікарі, таксисти, доярка, садівник, столяр – тесля, військові, дипломати) та говорять такі слова.
Серце – золото, нерви залізні.
Він лікує недоліки різні,
Але метод його не медичний,
Не болючо – гіркий, а музичний,
Гарна музика – краща мікстура,
То є наша духовна культура,
І втішити може, і жалко додати,
Примусити швидко усіх танцювати,
Вона і весела, й журлива, і звична,
Усе тимчасове, а МУЗИКА вічна.
Учитель.
-         Що вам найбільше сподобалось на уроці?
-         Що вам більше сподобалось виконувати, слухати або самому складати музику? Ви добре працювали сьогодні на уроці, були дуже активними. Я вважаю, що ви справжні шанувальники музичного мистецтва.
Учні виходять із класу під музичний супровід (П. Чайковського «Вальс квітів»)


Немає коментарів:

Дописати коментар