пʼятниця, 25 листопада 2016 р.

«Пташина музика»

Тема уроку: «Пташина музика»
Мета уроку:
Навчальна: ознайомити учнів з музикою та співом птахів,засвоїти поняття «інструментальна та локальна музика»; вчити розрізняти спів пташок; працювати над виробленням вокально-хорових навичок.
Розвивальна: розвивати навики активного сприймання музичного твору; розвивати вокально-хорові, музично-ретмічні, творчі навички; розвивати емоційність, музичну пам'ять, увагу, мислення.
Виховна: формувати художній смак, музичні інтереси дітей, виховувати інтерес до пісні та естетичний смак; виховувати любов до природи, музичного мистецтва.
Музичний матеріал: А.  Островський «До, ре, мі, фа,соль»; П.І. Чайковський «Пісня жайворонка»; А. Жидкевич «Перестук»; записи звучання співу пташок, А.Філіпенко «Щебетала пташечка».
Технічне забезпечення: ноутбук, мультимедійна дошка, проектор.
Обладнання: музичний інструмент (піаніно), ілюстрації пташок, картини із зображенням природи.
Хід уроку
1.     Організаційний момент ( 3 хвилини )
1.1.                     Діти заходять до класу під музику А. Островського « до, ре, мі, фа, соль».
1.2.                      Музичне вітання
Всі: Урок музики у нас
Запросив усіх у клас,
Привітаймось дружно всі:
До, ре,мі, фа, соль, ля, сі!
Учитель: урок музики почавсь
Кожен з Вас приготувавсь?
Учні: ми готові вже співати,
Грати й навіть танцювати.
1.3.                     Прихід казкового героя
(заходить дівчинка-Ворона з кошиком прикрас та подарунків)
Я – ворона чорноброва,
В гості я до Вас прийшла,
Чула я від птах сусідніх,
Що вони до Вас летять.
За діло треба дружно взятись,
В усьому гарно розібратись.
Учитель: Ой, яка красуня до нас завітала.
Діти, а давайте запросимо нашу гостю до нас на урок, який присвячений пташиній музиці.
2.     Повідомлення теми й мети уроку ( 5 хвилин )
Учитель.
-       Сьогодні, діти, ми запросили ворону до нас на урок музики. Вона принесла нам в кошику свої подарунки, серед яких незвичайні листочки з лісу ( учитель виймає з кошика листочки з етапами уроку і прикріпляє на дошку).
-       На уроці ми повторимо правила співу та наспівування, пограємо у гру «Пригадай, відгадай», будемо співати та розучувати нову пісню, а також слухати музику, виконувати музично-ретмічні та танцювальні рухи.
-       Діти,  а давайте пригадаємо, як в музичній мові ми записуємо звуки? (нотами).
-       А скільки нот є в музиці? (сім).
-       Правильно, діти. І саме сім нот дають нам можливість співати, танцювати, марширувати, писати  і слухати музику.
-       Отож, пригадавши музичні звуки, ми можемо сміливо крокувати в країну «Музика!». То чим  же нам відкрити дверцята? (Ключем).
-       Що, звичайним ключем? (Ні. Скрипковим або басовим).
-       Правильно діти. А хто живе в країні «Музика»? (Співаки, композитори, танцюристи, музиканти).
-  А що ж вони роблять? (Композитори пишуть музику, співаки співають, танцюристи танцюють, музиканти грають на музичних інструментах).
-  Ви хочете бути схожими на них? (Так).
-    Тоді для вас справжнє випробування. Назвіть, які Ви знаєте музичні інструменти (діти називають).
-  Молодці, Ви знаєте багато музичних інструментів. Отож я Вас запрошую до гри «Відгадай-но». Хто має бажання пограти?
2.1 Гра «Відгадай-но» (5 хвилин)
(Запрошую трьох учнів). Поки звучатиме музика Ви маєте відібрати серед ілюстрацій з музичними інструментами тільки ті, які нам допоможуть:
1-й учень - заспівати, 2-й – затанцювати, 3-й – промарширувати і  назвати музичні інструменти, які відібрали.
(Звучить пісня А. Островського «Відгадай-но»)
Ворона говорить: « Які діти розумні, скільки інструментів знають, треба і собі запам’ятати».
3.     Слухання музики ( 5 хвилин )
-  Ви вже знаєте, діти, що музика буває різною: сумною, веселою, задумленою і жартівливою. Дуже красиво співають пташки, особливо на весні – напевно від них ми навчились співати. Але є пташка, яка співає особливо дзвінко. Чи знаєте Ви, що це за пташка? ( жайворонок ).
-  Ось послухайте спів цієї пташки ( спів ). А тепер послухайте як зумів П. Чайковський за допомогою музики передати спів цієї пташки у своїй п’єсі «Пісня жайворонка».(Звучить пісня).
-   Скажіть, який інструмент відображав спів жайворонка?  (Фортепіано).
-  Який характер мелодії? (Веселий).
-  Який темп? (Швидкий).
-  Чи музичний інструмент відтворив спів пташки? (Так).
-  Діти, а тепер пригадайте про яку пташку ми з Вами розучували пісню? (Про дятла).
-                     Пам’ятаєте, я Вам обіцяла розповісти казку про дятла, чому він не співає як інші птахи, а тільки вистукує по корі дерева? Отож слухайте казку в’єтнамського письменника Хаю Ієн « Чому дятел не вміє співати».
Чому дятел не вміє співати
Колись дуже давно в лісі було тихо-тихо, тому що пташки не вміли співати. Тільки вітер ворушив листя, свистів між гілками, розгойдуючи старі дерева.
Якось у ліс зайшла чарівниця і почала роздавати пташкам пісні. Піднявся страшенний галас. Пташки кружляли коло чарівниці і навперебіг просили дати кожній найкращу пісню.
-                     Мені хочеться спокійну пісню, - сказала горлиця.
-                     Мені веселу! – відгукнувся чиж.
-                     А мені мрійливу й таку, щоб мене відразу впізнали за голосом! – скрикнув голуб.
Півень, що прибіг із села попросив пісню голосисту і дзвінку.
Соромливий, тихий Соловей скромно стояв осторонь, не наважуючись  попросити пісню. Тільки думав: «Ой, як хочеться мені пісеньку! Я б співав її так щоб усім сподобалось».
А дятел якраз вибирав жуків у корі сосни. Тому й прилетів пізно.
-                     А мені, крикнув він ще з далека.
-                     Я хочу простеньку пісеньку, але дзвінку. Я нею всіх будитиму та оспівуватиму схід сонечка. Чарівниця так і не помітивши солов’я, останню пісеньку віддала дятлові. Зраділий дятел звернувся до солов’я:
-                     Соловейку, проспівай свою пісеньку, а ми всі підхопимо. А потім я свою проспіваю.
-                     В мене не має пісеньки,- із сумом відповів соловей.
-                     Усім роздали а мені не вистачило…
-                     Дятлові стало дуже шкода соловейка. Він подумав – і віддав свою пісню пташині, що засумувала, а сам залишився без пісні.
З тої пори ранком у лісі дзвенять сотні пташиних голосів. Але дятел, а ні скільки не заздрить, не жалкує, що в нього немає пісеньки. Він гордовито і весело б’є своїм дзьобом по дубовій або сосновій корі. І всі люблять і поважають дятла, хоч він і не вміє співати.
Ворона: бачте, навіть я цього не знала. Треба всім розповісти.
Учитель: сподобалась казка? А як же називається пісня про дятла? («Перестук»).
-  Хто написав слова і музику до цієї пісні? ( А. Жидкевич ).
-  Давайте пригадаємо слова і ритмічний малюнок цієї пісні. Не забувайте про паузи в тексті ( діти відтворюють ритмічний малюнок пісні).
-  Зараз сядьте рівненько і давайте розспіваємося.
Роз співка ( 4 хвилини ). Вправа по тризвуку на прийом стокато  та легато.
4.                     Виконання пісні ( 10 хвилин).
-  Давайте разом пригадаємо мелодію пісні «Перестук»,  музику до якої написав композитор А.Жидкевич.
-  Молодці, ви дуже добре запам’ятали і мелодію і ритм цієї пісні. Скажіть, а який характер цієї мелодії? (Веселий ).
-  Отже, зробити пісню ще більш виразною, веселішою, нам допоможе музичний інструмент – музичний трикутник.  Хто сьогодні хоче по бути на уроці музикантом, пограти на музичному трикутнику (робота в групах).
Ворона: а можна і я?
-  Ось вам музичний трикутник. На слова «Тук-тук» наші «Музиканти» будуть грати на музичному трикутнику, а Ви будете допомагати їм відбиваючи тихенько ритм рукою по коліну. Спів «Тук-тук» не співаємо, а лише простукуємо, імітуючи стукіт дятла. Отож почали.
Ворона: як мені сподобалося грати на музичному трикутнику. Прилечу в ліс, всім розповім, хай заздрять.
5.                     Фізкультхвилинка.
Хмарка сонечко закрила,
Слізки дрібні ізронила.
Ми ті слізки позбираєм,
І в травичці пошукаєм.
Пострибаєм,  як звірята,
Політаєм, як пташки.
Потанцюємо ще трішки,
Розімнемо руки, ніжки.
Всі веселі, от чудово!
За роботу, сіли знову!
6.     Розучування пісні  (10 хвилин).
Розповідь про образ закликання пташок.
-  Діти, а Ви знаєте,що наші пращури двадцять другого березня святкували свято 40 Святих. У цей день вірили, що саме цей день повертаються жайворонки. Пекли обрядове печиво у вигляді пташок – сорок штук. Потім давали дітям, вони йшли за село, частину пташок кришили на землю і ніби тими крихітками кликали пташок та промовляли:
«Жайвір, жайворонко,
Летіть у рідну сторонку,
Весну зустрічати, зиму просаджати!»
Звичайно, що частину печива з’їдали самі і були дуже задоволені.
Демонстрація пісні.
-  Сьогодні ми вивчемо пісню про пташечку, яка щебетала. Ви знаєте, що саме птахи найкращі музиканти в природі. Їх дуже багато.
-  А яких птахів Ви знаєте? (Соловейко, зозуля, горобчик ).
-  Правильно діти. Соловейко, наприклад, щебече і тьохкає; зозуля – кує; горобчик – цвірінькає. Послухайте українську народну пісню « Щебетала пташечка» і скажіть: «Чого чекала пташечка?»
-   тепер пофразно давайте вивчемо цю пісню (домагаюсь виразного виконання).
-  Молодці, діти! Ви дуже добре працювали, всі старалися. На наступному уроці продовжимо роботу над цією піснею.
Ворона:  а мені дуже сподобалася ця пісня треба буде у лісі всіх навчити.
7.                     Підсумок уроку (2 хвилини).
-  Діти, сьогодні Ви на уроці були справжніми молодцями. Ви почули  різні звуки пташиного співу.
-  А музику якого композитора Ви слухали ?(П.Чайковський)
-  А яку назву мав твір? ( пісня жайворонка )
Ворона: а мені сподобалась казка про дятла, а також пісенька «Щебетала пташечка».
Учитель: Ви були сьогодні дуже активні, грали на музичному трикутнику, слухали та аналізували прослухане, розпочали вивчати пісню «Щебетала пташечка».
Ворона: тому у мене для Вас дітки, є подарунки, а для дівчаток – прикраси. Бо кожна дівчинка на весні повинна виглядати гарно.
Учитель:
-  Спасибі Вам хто працював
Пісні співав, деригував,  на інструментах грав чудово
Та тим, хто в гості завітав.
Ось пролунав дзвінок,
Наш закіньчився урок
Хай Вам сонце сміється
Хай земля співає
І ніколи пісня Вас не покидає.
-  «Допобачення. (учні виходять із класу під звуки А. Островського « До, ре, мі, фа, соль»(аудеозапис))».   



Немає коментарів:

Дописати коментар